Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Български жаргонни думи
subsunacs.net - Форуми > Други > Дискусии
Planet_Rocker@or*Die
Може ли да помогнете с правилното изписване на няколко жаргонни думи? Дали трябва да им слагам горна запетая като на "к'во"?

Ка - Как
аресвам - харесвам
одиш - ходиш
бръже - бързо
Тряа - - трябва
и къде се поставят запетайки на "бре" и "бе" аз слагaм и от двете страни, ако се намира в средата на изречението. Пример: "Къде ходиш, бре, моме?"
beljata
Цитат(Planet_Rocker@or*Die @ 8 Mar 2014, 10:34 PM) *
Може ли да помогнете с правилното изписване на няколко жаргонни думи? Дали трябва да им слагам горна запетая като на "к'во"?

Ка - Как
аресвам - харесвам
одиш - ходиш
бръже - бързо
Тряа - - трябва
и къде се поставят запетайки на "бре" и "бе" аз слагaм и от двете страни, ако се намира в средата на изречението. Пример: "Къде ходиш, бре, моме?"


Привет, ще напиша това, което съм виждал от преводи на хора, които превеждат в телевизиите и някои съвременни романи.


харесвам - 'аресвам
какво - к'во
бързо - бръ'же
трябва - тря'а
някакъв - некъв
как - кЪ'

Ако видя нещо друго, ще дописвам.
Надявам се, че ще ти свършат работа. wink.gif
BadGirl
Къде ходиш бе, моме?
А бе, моме, къде ходиш?



П.П. Много полезна тема. smile.gif
mike28
М-да, само че се пише "Абе" wink.gif
Доста хора съм забелязал, че пишат "ега ти", макар да я няма в речника, правилното изписване е слято - "егати".
kotaraka_eek
За две не съм съгласен. "кво" може да не е "к'во" а " 'кво" по телевизора съм го виждал без всякакви запетаи. А другото от къде на къде бърже да има запетаи? Това не е съкратено от бързо, а е остаряло, старите хора още си го казват така. Същото се отнася и за "аресвам" освен, ако не пишем и " 'айде"
когато не е хайде. А като цяло нека тези горни запетаи си седят в английския, за какво са ни тук.
mike28
Ако трябва да сме точни, телевизията не е някакво мерило, на по-голяма част от кабеларките субтитрите са под всякаква критика (примерно на AXN, някои дори не си правят труда да плащат на студията за преводи, ами направо крадат любителски субтитри). За целта си имаме филолози, някои от тях дори са направили специализирани сайтове, където човек може да попита, ако не знае изписването на някоя дума. smile.gif

Как се пише
Блогът на Павлина
thankyou
<#thank#>
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.