Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Как да изписваме "Гугъл", "Фейсбук" и прочие?
subsunacs.net - Форуми > Други > Дискусии
DaryG
Предполагам, че може да има отговор някъде по темите на този въпрос, но след близо час ровене, не успях да намеря такъв и затова отварям тази тема.
В последните ми преводи се сблъсквам с често използваните имена на сайтове и/или приложения.
Честно казано, не знам как да ги пиша - в кавички с главна буква ли, без кавички, с малка буква и т.н - варианти всякакви. Досега ги пишех, както в заглавието на темата, но някак... не ми харесва.
Примерно в изречението "Хайде да се чуем през "Скайп", а?". Много тромаво ми изглежда, а и не съм сигурна, че е правилно.
Така че, ако има някой с мнение по въпроса, моля да го сподели smile.gif
Bad_Nick
http://subsunacs.net/ib/index.php?showtopi...45&start=45
Според мен, това са наименования на фирми ( или на търговски продукти ) и следва да се поставят кавички. Виж, ако става дума за наименования на сайтове напр. subsunacs.net, там не се поставят кавички.
DaryG
Благодаря за отговора.
По принцип е така, но ме притеснява това, че думи като "скайп", "фейсбук", "гугъл" вече дълбоко са навлезнали в езика ни. (като "ксерокс", "найлон", "нес" кафе и прочие). Оттук идва и колебанието ми за изписването им (да не говорим и за двата допълнителни символа, които кавичките заемат smile.gif )
Но правилата са, за да се спазват smile.gif
Bad_Nick
Цитат(JJD @ 29 May 2012, 08:56 AM) *
Май вече е прието как да се изписват, малки примери:
Dnes bg
Actualno
NovaTV
bTV

smile.gif

Не съм убеден, че авторите на тези статии са наясно с граматиката. Само за пример - в първата статия, освен Фейсбук, и в-к Ню Йорк Таймс също е изписан без кавички... smile.gif
DaryG
JJD, благодарение на линковете ти, се разтърсих допълнително.
Направи ми впечатление, че на едно и също място, може да срещнеш всички възможни комбинации.
Един от най-фрапиращите примери намерих в сайта на bTV: "Миналата седмица стана ясно, че за "Скайп" са наддавали също Фейсбук и Гугъл."
Т.е, набива ми се изводът, че всеки решава сам за себе си sad.gif
Неприятно ми е, че дори и в медиите не се спазват правилата (в случая не знам какви са правилата, очевидно - те също).
Bad_Nick
Правилата са ясни, друг е въпроса колко добри са им редакторите smile.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.