IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

4 страници V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topicБлагодаря
> КАК ДА НАПРАВЯ ЕДИН ПО-ДОБЪР ПРЕВОД?, Помощна тема за членове и всеки желаещ
rudyb
коментар 13 May 2012, 06:23 PM
Коментар #46


Member
**

Група: Members
Коментари: 28
Регистриран: 22-March 11
Потребител No.: 160868



По-долу помествам цитат от последния правописен речник на БАН, който в момента се явява официалната правописна норма
за българския книжовен език:
Цитат
Кавички се употребяват, както следва:
...
62.2.1 Обекти с административно-делови характер. Названия на обекти със сто-
пански и културен характер са названията на учреждения, организации,
дружества, сдружения, отдели; названията на заводи, фабрики, фирми; тър-
говски и транспортни обекти; булеварди, улици, жилищни комплекси; бюра;
културни заведения и формирования; спортни отбори и др. Напр.:
Софийски университет „Св. Климент Охридски“, храм-паметник „Александър
Невски“, бул. „България“, църква „Св. Пантелеймон“, читалище „Светлина“,
Българска авиокомпания „Балкан“, ЕСПУ „Елин Пелин“, Модна къща „Стил“,
завод „Електроника“, мина „Елшица“, хотел „Амбасадор“, почивна станция
„Вежен“, ресторант „Рила“, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“,
управление „Горско стопанство“, отдел „Писма на читатели“, ТЕЦ „Земляне“,
АЕЦ „Козлодуй“, футболен клуб „Левски“, къща музей „Иван Вазов“, хор „Кавал“,
театър „Сълза и смях“.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Реклама
коментар 13 May 2012, 06:23 PM
Коментар #












Go to the top of the page
 
Quote Post
Hippie
коментар 19 Feb 2013, 09:31 PM
Коментар #47


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 3
Регистриран: 17-March 12
Потребител No.: 171903



Привет!
Не съм от този или друг екип, но попаднах на дискусиите ви и са ми много полезни. Благодаря!
Превеждам, поставям субтитри и тайминг от език, който е с много по-кратки фрази от българските.
Проблемът ми е как да събера всичко във време достатъчно за четене. Винаги субтитрите ми остават на екрана след речта на героя.
Съветите, че трябва да изчезват възможно най-бързо, не важат за всеки език и филм.
Но може би вие тук превеждате само от английски, това не разбрах, моля за извинение, ако въпросът ми е неуместен за тази тема.
Субтитрите ми винаги са около 1000 с над 32000 букви.
Освен, че е специфичен език, той е и с далечна култура от нашата и съм изправена често пред дилемата да преведа дословно и
сложа в скоби пояснение или да избера израз, подходящ за разбиранията на бг. зрителя.
Винаги се изкушавам от второто, но считам, че се губи особеното, колоритното на дадената култура, също така и ощетява сценариста.
Моля за препоръка от хората с повече опит.
Благодаря!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E-Tle
коментар 19 Feb 2013, 09:57 PM
Коментар #48


مترجم


Група: Глобални Модератори
Коментари: 1266
Регистриран: 6-June 05
Град: Somewhere in The Infinity
Потребител No.: 9000



Цитат(Hippie @ 19 Feb 2013, 09:31 PM) *
Привет!
Не съм от този или друг екип, но попаднах на дискусиите ви и са ми много полезни. Благодаря!
Превеждам, поставям субтитри и тайминг от език, който е с много по-кратки фрази от българските.
Проблемът ми е как да събера всичко във време достатъчно за четене. Винаги субтитрите ми остават на екрана след речта на героя.
Съветите, че трябва да изчезват възможно най-бързо, не важат за всеки език и филм.
Но може би вие тук превеждате само от английски, това не разбрах, моля за извинение, ако въпросът ми е неуместен за тази тема.
Субтитрите ми винаги са около 1000 с над 32000 букви.
Освен, че е специфичен език, той е и с далечна култура от нашата и съм изправена често пред дилемата да преведа дословно и
сложа в скоби пояснение или да избера израз, подходящ за разбиранията на бг. зрителя.
Винаги се изкушавам от второто, но считам, че се губи особеното, колоритното на дадената култура, също така и ощетява сценариста.
Моля за препоръка от хората с повече опит.
Благодаря!



Не правиш дублаш, прави смислови съкращения и извличай есенцията. Няма как по друг начин да стане, в противен случай трябва всеки един потребител да натиска пауза на всеки твой субтитър на екрана, за да го прочете с безброй разясненията. Същевременно внимавай и да не осакатиш превода, защото такава опасност също има. Старай се да нямаш субтитъри пон 2 секунди, за да могат да бъдат изчитани нормално, но не и да имаш 70 символа за 2 секунди, разбира се. Погледни таблицата в първия коментар за примерните времетраения. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Не на последно място - няма как репликата ти да се появява и скрива заедно с пряката реч - ще се скрие секунда-две след нея, за да бъде нормално изчетена. Но това не бива да бъде и за сметка на следващия субтитър. С няколко думи - не е никак лесна работа един превод, защото в противен случай рискуваш да направиш нещо тип "адиктед".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hippie
коментар 19 Feb 2013, 10:05 PM
Коментар #49


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 3
Регистриран: 17-March 12
Потребител No.: 171903



Благодаря за отговора!

Досега все имах угризения, когато съкращавах текста.
Ръководя се от тайминга на първа страница отдавна и
благодарение на тези указания, филмите се четат прекрасно.
Ще последвам и този ви съвет.

Поздрави и успех!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hippie
коментар 19 Feb 2013, 10:54 PM
Коментар #50


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 3
Регистриран: 17-March 12
Потребител No.: 171903



Очевидно, днес ми е ден за откровения (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/wink.gif)
Бих искала да се изкажа по въпроса за тирето на първи ред в субтитрите, което напоследък доста често виждам.

Дано внеса яснота по въпроса, защо не трябва да има и да спрат тези изказвания от рода на: по естетично е.
Няма естетика, има правила.

Тире се поставя на пряка реч, тя се въвежда с помощта на авторски думи.
Обикновено авторът разкрива или описва от свое име мислите и чувствата на героите, възможни случки и явления на действителността.
Той си служи със своя, авторска реч. Тя съпровожда пряката реч, за да посочи на кого принадлежи самата пряка реч и при какви условия е произнесена,
към кого е насочена, за да й даде оценка, изкаже мнение и др.

Оттук идва и голямата грешка в разсъжденията на някои преводачи. В субтитрите няма пряка реч. Ние не внасяме авторски разсъждения и пояснения,
това не е превод на роман, във филм всичко е ясно и се следва развитието му. Не се пояснява, не се преразказва, не се уточнява.

В субтитрите, с тире се отделят репликите в диалога, за яснота на зрителя. Така че, тире следва да има само вторият говорещ, т.е., само на втори ред.

Моля извинение за малко рязкото ми изказване, но не само аз, а и доста други не гледат филми с тирета на първи ред
и ако преводачите желаят повече гледаемост, нека имат предвид обяснението ми.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BadGirl
коментар 15 Feb 2014, 12:21 PM
Коментар #51


Power Member


Група: Members
Коментари: 265
Регистриран: 17-August 10
Град: Пловдив
Потребител No.: 154583



Снощи гледахме един кошмарен превод и реших да напиша две забележки.

Out there, up there и т.н. не се превеждат там навън и там горе.
Пример:
Out there on the field... - На терена...
Up there in my room... - В стаята ми...


В 95% от случаите okay, all right, you know, I mean... и т.н. служат само за "украса" в разговорния английски и не е нужно да се превеждат, защото става каша.
Пример:
I mean, I'll come tomorrow, you know... If I can, okay? - Искам да кажа, че ще дойда утре, разбираш ли... Ако мога, става ли?
Звучи като идиотизъм, нали?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milenkz
коментар 6 Apr 2014, 03:20 PM
Коментар #52


Member


Група: Members
Коментари: 30
Регистриран: 17-February 10
Потребител No.: 148025



Имам един въпрос. Ако е отговорено на него в предишните постове, ви моля да ме насочите и изтриете коментара.
Понякога се занимавам с техническа редакция на субтитри, и за да не нарушавам авторските права на преводача гледам, да не барам превода.
Изхождам от това, че някъде съм чел, че човек чете нормално 15 символа в секунда. Новия SubtitleWorkshop смята символите в секунда, и се чудя дали пак е грешка ако примерно субтитър с 15 символа е с времетраене от 1,8 секунди. Естествено само тук там, където няма друг изход.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Phoenix
коментар 7 Apr 2014, 11:08 AM
Коментар #53


Sub-amateur, poor excuse of a translator


Група: Members
Коментари: 365
Регистриран: 17-July 10
Град: Sexantapristis
Потребител No.: 154036



Вярно е и поради тази причина сме възприели правилото по точка 3 от настоящите препоръки. Изискванията за група А от Унакс Тийм са символи в секунда между 15 и 18 за по-дългите реплики и не по-малко от 2 секунди за кратките реплики (за което винаги има изход), само по изключение 1,5-2 секунди за реплики, състоящите се от една кратка дума. Но тъй като всеки преводач избира сам за себе си какви критерии ще прилага в рамките на тези граници, въпросните символи действително ще варират във всеки отделен случай.

За да бъдете технически коректен към субтитрите на отделните преводачи, бих посъветвал да подхождате индивидуално във всеки отделен случай. Това означава, че преди да предприемете частична или пълна редакция на дадени субтитри, е добре да отделите две-три минути, за да изследвате какви явни минимални критерии използва даденият преводач като брой символи в секунда и колко секунди тайминг за кратките реплики - това се установява сравнително бързо. От там нататък вече е лесно да знаете към какви минимални критерии да се придържате при редакция и/или синхронизация. Те биха могли и да са по-високи. Разбира се, това не се отнася за субтитри, които са тотално извън тези критерии. За тях е хубаво да се придържате към общите правила от 2 сек.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milenkz
коментар 7 Apr 2014, 06:41 PM
Коментар #54


Member


Група: Members
Коментари: 30
Регистриран: 17-February 10
Потребител No.: 148025



Благодаря ви, за отговорите. Имах предвид случаи, в които този по-кратък субтитър е между два с по 70 символа и се налага малко да намаля неговото време, за сметка на тези с повечето символи. Зададох този въпрос, защото може да получа коментар от сорта:"какво си редактирал като има субтитри под 2 секунди". Принципно се захващам със субтитри, които са много зле от към техническа част, и едва ли преводача се е стремил да спази някакви критерии. Говоря за субтитри, на които една трета от редовете ми светят в някакъв цвят, защото има проблем. Субтитър с 40 символа с точки и запетайки извътре оставен на един ред, свс 25-27, паузи по 0,001 секунди и т.н.. Не ми се бара превода, за да не ми се скара преводача, а и по слух хич не ми е лесно.
Поставен съм пред свършен факт, но така или иначе ще си загубя време да ги пооправя преди да гледам филма, защо да не отделя още малко за да ги направя горе долу гледаеми, и да ги кача тук. Но това само при положение, че превода е добър и си струва усилията.


Цитат
Ето ви пример : http://subsunacs.net/search.php?t=1&id=98472 и може би трябва да му се отдели цяла тема под името "Как да не си правим субтитрите".
Сумати спелчек му направих, и като почнах с редакция - мъка. Интересно че 2400 човека са ги изтеглили и не им е направило впечатление думи като: бляскъво, обежище, побликувала, торелира, посфирите, съжелявам ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mike28
коментар 7 Apr 2014, 08:13 PM
Коментар #55


Power Member
****

Група: Members
Коментари: 120
Регистриран: 3-January 10
Потребител No.: 145301



И аз съм си играл така да оправям титри, за съжаление съм открил, че често е по-добре, а и по-малко време и нерви губещо, да направя нов превод, отколкото да поправям тежко счупеното. Ако пък ги пусна, гледам да не си слагам именцето, че ме е срам. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/biggrin.gif)

Така, знам, че си имате правила и изисквания в отбора и уважавам това. Чисто като дискусия ще споделя, че 18 символа в секунда идва малко бързичко. Доказано е, че последните поколения идват... ами леко неграмотни (да не прощават, но такива са фактите). По-трудно се изразяват добре писмено, по-бавно четат и т.н. Субтитрите на повечето от телевизиите не са еталон, дори не малка част от "заводските" са зле.
Относно 2 секунди минимално време (1,5 само за кратка дума) - това си е чиста глупост и води до излишно осакатяване на преводите. Няма логика - при 15 свс, това прави грубо 20 знака за 1,5 секунди (при 18 свс са дори още повече). Преди време си направих труда да проверя дали има такова правило при професионалните и фен субтитрите в Русия ( 750 мс), Холандия, Англия. Ми няма. Запитайте се за това правило - откъде идва, кога е въведено, отговаря ли на съвремените стандарти? Навремето Nikter ми отвори очите за тези неща, благодарен съм му и до днес. Нека той ви каже защо филмопроизводителите са дали за набиване на тайминг субтитрите си в Румъния, а не при нас. Според мен, човек трябва да познава перфектно изискванията и да умее да преценява кога да ги наруши - примерно при документалните филми е позволено да се намали паузата между субтитрите (от 160-120 мс на 100 ), защото при тях точността на превода е по-важна, отколкото да речем при някоя глупава комедия. Ако пък е сериал и говорят като картчечници - високото минимално време неминуемо ще осакати превода и ще ореже към 30-50% от него. Когато има възможност, тоест говорят по-малко и нарядко - вдигам минималното времетраене и цялостното времетраене на субтитрите. Да, спазването на 2 сек мин. време е препоръчително за начинаещи преводачи, за да се научат да превеждат най-важното и да пишат сбито.

И за финал - има значение и самата реплика колко лесно се чете.
Примерно: Иван отиде за риба,
но се върна с празни ръце. (45 символа)

и

сцинтиграфия и позитронно-емисионна томография (46)

Както виждате, почти еднакъв брой символи, нужното времетраене за нормално прочитане е около 3 секунди.
Във втория случай задължително ще оставя повечко време, защото се осмисля далеч по-бавно.

П.П. Огромна част от проблемите - тирета на първи ред, паузи между субтитрите, времетраенето като цяло, се решават напълно или частично с pascal скриптове. В другия сайт има няколко много полезни, аз ползвам само Longer Durations (маха тиретата, слага пауза, която съм задал 120 мс и задава минимално и максимално времетраене на субтитрите).
Тук също има скриптове, но поне на мен не ми вършат толкова добра работа.

Висящите ( стоящи дълго след изговарянето на репликата) субтитри са толкова дразнещи, колкото и бързо прелитащите такива. Сцената се е сменила. Няма да споменавам на кой анимационен филм съм виждал тукашен преводач да слага 38 символа за 6,5 секунди, сцената се е сменила, а субтитърът си стои, а в същият превод 50-55 символа за 4-5 секунди.

Този коментар е бил редактиран от mike28 на 7 Apr 2014, 09:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Phoenix
коментар 7 Apr 2014, 10:55 PM
Коментар #56


Sub-amateur, poor excuse of a translator


Група: Members
Коментари: 365
Регистриран: 17-July 10
Град: Sexantapristis
Потребител No.: 154036



milenkz, към всичко, останало, което са казали колегите, и с което съм съгласен с определени уговорки, бих добавил само, че в такива екстремни случаи, когато не са спазвани абсолютно никакви технически критерии от преводача, пълното прекрояване на тайминга около проблемните реплики за съжаление е почти неизбежно, за да не се реже голяма част от текста при липса на паразитни думи. Дори се налага перефразиране в определени частни случаи. Просто няма друг начин да се оправят. Чисто практически аз бих подходил по следния начин: бих изчистил правописните, пунктуационните и граматическите грешки; след това бих ги минал през скрипт за автоматична поправка на времетраенията и накрая ръчно ред по ред бих прекроил тайминга на проблемните места, жонглирайки паралелно и с превода, а ако ми писне от простотии и с голямата брадва. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/biggrin.gif) Въпросът е да станат четливи поне на някаква минимална граница, но това е тежка работа. Каквото и друго да си подмятаме тук като критерии, всичко е до голяма степен субективно. Един ще каже: за мен това са идеалните критерии, друг няма да е съгласен. Всички сериозни преводачи тук сме на мнение, че е много по-бързо и безболезнено превод "from the scratch", отколкото психическа травма с дългосрочен безвъзвратен ефект. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 страници V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topicБлагодаря

 



Олекотена версия Час: 28 March 2024 - 04:44 PM