IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 Forum Rules ПРАВИЛА ЗА ПОСТВАНЕ В РАЗДЕЛА!
4 страници V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topicБлагодаря
> До всички потребители, теглещи субтитри
alkatraz_85
коментар 17 Mar 2011, 06:54 PM
Коментар #46


Advanced Member
***

Група: Members
Коментари: 52
Регистриран: 10-March 11
Град: Своге
Потребител No.: 160512



Ужасно си прав,колега. Тука от 1-2 месеца реших да пробвам да превеждам,и мисля че се справям добре,но това има кой да го каже. Та направи ми впечатление,че преди да излезат субтитри е както ти казваш,дай суб,нема ли титри,и още хиляди подобни коментари,след като излезат,никой нищо.И да всичко това се прави безплатно и доброволно,и както каза някой в темата,за едното благодаря което ни изпълва деня,но уви. Аз все пак искам да благодаря,на екипа на субюнак и на другите,сайтовете за филми,че винаги пишат кой ги е превел и благодарение на кой гледат филма в крайна сметка. Мисля че това ще си остане тук,едва ли някой,който го мързи да напише "благодаря"
ще си прави труда да се регистрира и чете това. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Реклама
коментар 17 Mar 2011, 06:54 PM
Коментар #












Go to the top of the page
 
Quote Post
alkatraz_85
коментар 17 Mar 2011, 07:02 PM
Коментар #47


Advanced Member
***

Група: Members
Коментари: 52
Регистриран: 10-March 11
Град: Своге
Потребител No.: 160512



Ами без да се обиждаш,ама за такива като теб говорим. Че има неграмотни хора,има,и аз не съм от най грамотните,но имаме желание. Ако ги нямаше тези хора щеше да не да паузираш и да четеш,а да връщаш кадъра,и да се чудиш какво казват. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tosho_cool
коментар 18 Jun 2011, 06:04 PM
Коментар #48


Subtitles Guru


Група: Members
Коментари: 611
Регистриран: 1-August 10
Град: Пловдив
Потребител No.: 154345



Прав си alkatraz_85 ,винаги трябва да се благодари и да се опоменава кой е превел филма, заслужават го преводачите.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hlytzprytz
коментар 21 Mar 2012, 09:54 AM
Коментар #49


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 5
Регистриран: 11-July 11
Град: ot tuk
Потребител No.: 163788



Здравейте и от мен.
Хубава темичка се е заформила. Гледам, че от доста време няма дискусии в нея, та реших и аз да се вмъкна с някой и друг ред.
По повод на качеството на субтитрите:
Всеки, който иска да превежда го прави. И всеки, който е превел, го качва. Дали е добре преведено или не, дали таймингът е перфектен или не, дали е грамотно или не, не мисля, че е проблем на администраторите на сайта за субтитри, а на хората, които гледат филм или сериал. Те са тези, които определят дали субтитрите са на ниво. Въпреки че се съмнявам в това. Покрай толкова много неграмотност, обкръжаваща ни навсякъде, дори и прост и обикновен разговор на улицата, не се учудвам, че виждам потребители благодарили за субтитри, преведени с преводача на "чичко Гугъл".
Ето защо ми се прииска да направя предложение, а именно — да се сложи оценка на качеството на това, което се качва. Нямам предвид оценка от потребителя, а оценка от хората, които поддържат сайта. Вярно е, че това отнема много време, но с програмата за превод може да се види поне дали техническите изисквания са спазени. И субтитрите да се маркират с някакъв знак, който да означава, че зрителят няма да натиска паузата, за да успее да прочете репликата, няма да се бори да види как се развива действието на екрана, скрито зад няколко реда и прочие. Що се отнася до проверка на грамотността и за това има програмка. Ясно е, че тя ще хване доволно голямо количество правописни и граматически грешки (не всичко, естествено), така че, колкото повече граматически грешки има, толкова по-зле ще са "буквите към филма". Друг е въпросът, че ако техническите изисквания са спазени, вероятността, субтитрите да са без граматически грешки, е много голяма.
А оценката за това дали е преведено смислено, ще се остави в ръцете на зрителите. Не за друго, а защото е ясно като бял ден, че поддържащите сайта не могат да изгледат всичко, което се качва.
Знам, че предложението ми е трудно за изпълнение и ще коства на проверяващите много време. Но поне няма да се четат изказвания, как името на сайта трябва да се промени на "subnegramotniks.***".
Аз лично имам доста работа по преводите, които правя, но ако екипът на юнаците реши да направи нововъведение и да се оценяват техническите характеристики, бих могла (ако ми се разреши) да се включа в проверката на азиатските филми и сериали. Дали не си слагам таралеж в гащите? (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/hmm.gif)
Ами, това е от мен. Хубави и успешни дни. И още по-спокойни нощи
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E-Tle
коментар 21 Mar 2012, 11:44 AM
Коментар #50


مترجم


Група: Глобални Модератори
Коментари: 1266
Регистриран: 6-June 05
Град: Somewhere in The Infinity
Потребител No.: 9000



По принцип се маркират вече близо от година, като болшинството от добрите преводачи в subsunacs.net използват наличния маркер за качество /при желание проявено от съответния преводач да членува и спазва определените критерии на УНАКС ТИЙМ, нищо друго не се изисква от негова страна/.
За останалите преводи може да се кара на принципа проба-грешка... Едни ще ви отвратят, други - не, трети ще бъдат добре. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hlytzprytz
коментар 21 Mar 2012, 12:39 PM
Коментар #51


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 5
Регистриран: 11-July 11
Град: ot tuk
Потребител No.: 163788



Да, виждам, че са маркирани субтитрите на членове на УНАКС ТИЙМ. Аз не членувам, но както и много други, си качвам субтитрите при вас. При положение, че съм от съвсем друг преводачески екип, нямащ нищо общо с Унакс (извинете ме, ако "нищо общо" Ви прозвучи грубо - не е с лоша умисъл), не знам дали е редно да подавам молба за членство.
Говорех за оценка, която няма отношение до желанието на преводача да си маркира субтитрите, а по-скоро да покаже, на хората, които си свалят субтитри, какво да очакват. Дали да се опънат пред "екрана" с нещо вкусничко в ръцете или да си приготвят пръстчето върху паузата, в очакване да се срещнат с най-ужасния си кошмар при гледане на комедия, например. И тази оценка или, ако искате го наречете маркировка, да се поставя от членове на УНАКС ТИЙМ.
Предложих това, защото преди време си дръпнах превод на един епизод от сериал, който следях и очаквах с интерес. Преводачът не беше от УНАКС ТИЙМ (естествено), а аз имах неблагоразумието да му благодаря предварително. Повярвайте ми, по-голям ужас не бях срещала. А субтитрите се теглеха безумно. "Страхотен" рейтинг, съдейки по броя сваляния (над 13 000). Та това ме подлъга страшно много, за да не устискам до появата на читави субтитри и да се излъжа да изтегля въпросното "произведение на изкуството". Какво ще кажете за 700 реда субтитри с над 900 технически грешки? Или за граматически грешки, чийто брой се върти също около 900?
По повод на благодарностите, изразени към този "преводач", не ми се иска да коментирам Или са направени преди да се види за какво иде реч в действителност, или наистина грамотността на зрителите е изключително ниска. Което е жалко.
Та да се върна към същината. Една такава оценка или маркировка ще предупреди потребителите какво да очакват и дали изобщо да си правят труда да свалят. Изборът ще си остане изцяло техен.

Този коментар е бил редактиран от hlytzprytz на 21 Mar 2012, 12:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Raikonen07_*
коментар 21 Mar 2012, 04:16 PM
Коментар #52





Guests






Може да се направи така че всички суби, които излезат да се проверяват. Има не малко модове. Няма само така да седат я. Стига да иска началнико, може да се направи каквото и да е.

Едит: Азиатски филми много редко се качват

Този коментар е бил редактиран от Raikonen07 на 21 Mar 2012, 05:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hlytzprytz
коментар 21 Mar 2012, 04:18 PM
Коментар #53


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 5
Регистриран: 11-July 11
Град: ot tuk
Потребител No.: 163788



Съгласна съм, че няма ресурси. Поради тази причина писах, че ако има и такава опция, бих могла да се включа в проверката на субтитрите за азиатския сектор. А не е необходимо хората, които правят проверка на техническата пригодност, да са преводачи и то добри(дори и познанието на чужд език не е важно). WS безпристрастно определя броя на грешките.
И за тези, които няма да изчетат всичко писано до тук, искам да наблегна, че желанието ми не е да критикувам екипа на УНАКС. За да си качвам субтитрите тук, значи оценявам труда на администратори, модератори и всички други работни пчелички.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bad_Nick
коментар 21 Mar 2012, 06:53 PM
Коментар #54


ЗА МИШКИТЕ И ХОРАТА


Група: Members
Коментари: 1071
Регистриран: 19-January 08
Град: Бургас
Потребител No.: 103469



Благодаря на hlytzprytz за уместните предложения. Винаги е приятно да видиш, че има хора, които искрено дават идеи с оглед подобряването на работата ни. Още повече, когато това са колеги преводачи и то от уважавания сайт на ийстърнспирит. Аз лично имам много добри отношения с техния админ, както и с част от преводачите там и съм впечатлен от резултатите от работата им.
По отношение на предложенята на hlytzprytz:
1. Унакс е свободен сайт и всеки може да качи авторски субс ( или чужди субс, със съгласието на автора им ), без никой да го цензурира. Всякакво външно оценяване на субс би "стреснало" част от начинаещите преводачи и е възможно да ги демотивира да превеждат. А и с подобно оценяване, неизбежно ще заприличаме на един друг сайт. Ние се гордеем, че сме първия преводачески сайт и държим на своята уникалност.
2. Както е известно, в Унакс се качват най-много субс от всички бг сайтове и "проверката" на качеството на всички субтитри би изяло огромен ресурс, с който Унакс не разполага.
3. Подобни идеи са съществували и преди, но след като нашия админ е преценил, че няма да се реализират, значи това е за добро на сайта ни.
4. Когато Унакс Тийм се роди преди година, именно нашия админ беше първия човек, който ни подкрепи. Смятаме, че сме намерили работещата формула да създаваме добри субс в синхрон с философията на сайта ни. Който претендира, че прави добри субс и иска да бъдат отличени със знак, просто идва в отбора. Има и много други добри преводачи, които са преценили за себе си, че ще работят самостоятелно. На повечето от тях не им трябва знак за качество, защото са си извоювали добро име като преводач.
5. Членството в други преводачески екипи не изключва възможността да бъдеш част от Унакс Тийм. Правилата на отбора можеш да видиш в отборния ни субфорум.
6. Знам, че не е твое мнение, но не мога да преглътна подобни изказвания като това: "subnegramotniks.***". Явно това са мнения или на хора, неразбиращи от субс, или на хора, изтъкани от злоба. Всеки един добър преводач, без значение за кой сайт превежда, е започнал като "неграмотник", но със собствени усилия е постигнал някакво ниво. И задавам въпроса: Ами ако няма къде да се качват субс на разни "неграмотници", ако никой не им помогне, откъде ще се пръкнат новите добри преводачи, които трябва да дойдат след нас? (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hlytzprytz
коментар 21 Mar 2012, 08:21 PM
Коментар #55


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 5
Регистриран: 11-July 11
Град: ot tuk
Потребител No.: 163788



Благодаря за отговора. Има голяма логика в написаното. Вероятно правилно сте преценили, че много хора ще се стреснат от оценяване. Не го бях погледнала от тази страна. Но след прочетеното, се поставих на мястото на някой, който за първи път е превел нещо и е удовлетворен и горд от работата си и дори не подозира, че нещо не е както трябва. Вероятно, ако се престраши да пусне субтитрите и получи оценка "кошмар" ще спре да се занимава с това. А кой знае, може пък да е бил скрит талант и с напътствия и помощ да се превърне в отличник.
Разбрах доводите ви и ги приемам напълно. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/rock.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cineaste
коментар 5 May 2012, 05:56 PM
Коментар #56


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 3
Регистриран: 7-May 10
Град: България
Потребител No.: 151738



От почти две години ползвам сайта и пускам собствени преводи и много редактирани (това ми е последната страст). Не съм член на никакъв тим, макар че имах предложение преди две години. Това е доста задължаващо, а и предпочитам да работя неща, които са ми интересни и ще ги направя с по-голямо внимание, и любов. Аз превеждам бавно и много време после отделям за редактирането на субтитрите, за "пригаждането" им за ГЛЕДАНЕ, а не за дублиране, както в болшинството случаи повечето от преводачите (изкуших се да сложа кавички, но се възпрях) правят. Понякога това отнема няколко дни, а и колкото се връщам и оглеждам текста, винаги намирам неща, които могат да бъдат казани по-ясно, по-кратко, а оттам и по-разбрано. Има една максима, която съм възприел отдавна и се старая да я изпълнявам - субтитрите трябва да бъдат ЯСНИ като йероглиф (!) - да се възприемат мигновено. А това става, като не се "превежда" буквално, а се преведе смисъла на казаното. Един съвет от мен (аз съм доста по-възрастен от всички вас, и ще си позволя да го дам). Винаги преглеждайте превода минимум два пъти! С времето ще видите, че ще успеете да постигнете нужните натрупвания, които ще помогнат за редактирането наново на цели пасажи, така че да изглеждат по-"леки" за възприятие и да не се налага стопиране на картината за четене на поредния "роман".
Харесва ми в сайта и това, че администраторите не вземат (поне така аз го разбирам) пряко отношение към едни или други качени субтитри. Разбира се, това е "нож с две остриета", но все пак е по-демократично, отколкото (както в един "друг" сайт, с който скъса не само по тези причини) да пишат разни нещица от сорта "твърде дълги редове", "краткотрайни реплики", "правописни и пунктуационни грешки"... Ами като толкова разбирате от тия неща защо ги пускате? ТУК всеки отговаря за това, което е качил - хубаво или лошо, има кой да прецени, а и тези които теглят субтитри трябва да са с пълното съзнание, че теглят БЕЗПЛАТЕН продукт, за който няма никаква гаранция. То за платения продукт има пък една... чак не ми се говори на тая тема.
Може би се отплеснах от темата, но исках да кажа повече неща, защото едвали скоро отново ще вляза да коментирам - все пак нашата работа и страст е да превеждаме. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jrec
коментар 4 May 2014, 12:02 AM
Коментар #57


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 3
Регистриран: 3-May 14
Потребител No.: 185535



Искрени благодарности за труда ви! Вършите страхотна работа!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bad_Nick
коментар 4 May 2014, 08:49 PM
Коментар #58


ЗА МИШКИТЕ И ХОРАТА


Група: Members
Коментари: 1071
Регистриран: 19-January 08
Град: Бургас
Потребител No.: 103469



Цитат(Cineaste @ 5 May 2012, 06:56 PM) *
От почти две години ползвам сайта и пускам собствени преводи и много редактирани (това ми е последната страст). Не съм член на никакъв тим, макар че имах предложение преди две години. Това е доста задължаващо, а и предпочитам да работя неща, които са ми интересни и ще ги направя с по-голямо внимание, и любов. Аз превеждам бавно и много време после отделям за редактирането на субтитрите, за "пригаждането" им за ГЛЕДАНЕ, а не за дублиране, както в болшинството случаи повечето от преводачите (изкуших се да сложа кавички, но се възпрях) правят. Понякога това отнема няколко дни, а и колкото се връщам и оглеждам текста, винаги намирам неща, които могат да бъдат казани по-ясно, по-кратко, а оттам и по-разбрано. Има една максима, която съм възприел отдавна и се старая да я изпълнявам - субтитрите трябва да бъдат ЯСНИ като йероглиф (!) - да се възприемат мигновено. А това става, като не се "превежда" буквално, а се преведе смисъла на казаното. Един съвет от мен (аз съм доста по-възрастен от всички вас, и ще си позволя да го дам). Винаги преглеждайте превода минимум два пъти! С времето ще видите, че ще успеете да постигнете нужните натрупвания, които ще помогнат за редактирането наново на цели пасажи, така че да изглеждат по-"леки" за възприятие и да не се налага стопиране на картината за четене на поредния "роман".
Харесва ми в сайта и това, че администраторите не вземат (поне така аз го разбирам) пряко отношение към едни или други качени субтитри. Разбира се, това е "нож с две остриета", но все пак е по-демократично, отколкото (както в един "друг" сайт, с който скъса не само по тези причини) да пишат разни нещица от сорта "твърде дълги редове", "краткотрайни реплики", "правописни и пунктуационни грешки"... Ами като толкова разбирате от тия неща защо ги пускате? ТУК всеки отговаря за това, което е качил - хубаво или лошо, има кой да прецени, а и тези които теглят субтитри трябва да са с пълното съзнание, че теглят БЕЗПЛАТЕН продукт, за който няма никаква гаранция. То за платения продукт има пък една... чак не ми се говори на тая тема.
Може би се отплеснах от темата, но исках да кажа повече неща, защото едвали скоро отново ще вляза да коментирам - все пак нашата работа и страст е да превеждаме. (IMG:http://subsunacs.net/ib/style_emoticons/default/smile.gif)

Страхотно изразено мнение!
Моля те, продължавай да редактираш. Имаме нужда от хора като теб.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
popa666
коментар 17 Oct 2018, 04:32 AM
Коментар #59


Newbie
*

Група: Members
Коментари: 1
Регистриран: 16-June 18
Град: Търговище
Потребител No.: 191563



Честно казано на мен ми е се тая кой какво мисли, оценява или мрънка.
Аз знам едно.
Хората са ни благодарни дори и да не го показват.
Аз си превеждам защото искам да го правя (жалкото е че ми е трудно).
И никой коментар или злобен мрънкалник не може да ме накара да не правя това което искам.
Последното е лично за мен.
П.П.
Аз разбирам от тази тема че наистина има хора които искат и държат на оценка.
Вече ще получавате от мен възможно най добрата оценка за трудът си (независимо дали превода не ми е харесал).
Само да кажа че това се отнася за анимации(без манга) и фантастика (аз просто само това гледам) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Супер е че ви има, че ако ви нямаше...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 страници V  « < 2 3 4
Fast ReplyReply to this topicStart new topicБлагодаря

 



Олекотена версия Час: 19 March 2024 - 12:32 PM